Vesilahden kunta on päättänyt purkaa Metsämantereen kunnallistekniikan rakentamista koskevan urakkasopimuksen LM-Suomiset Oy:n kanssa.
Päätös perustuu YSE 1998 -ehtojen kohtaan 78 § 1a), jonka mukaan sopimus voidaan purkaa, ”jos urakoitsija ei noudata sovittua työn alkamisajankohtaa tai jos työtä tehdään niin hitaasti, ettei se ilmeisesti valmistu sopimuksen mukaisessa ajassa paitsi, jos tämä aiheutuu syistä, jotka oikeuttaisivat urakoitsijan saamaan urakka-aikaan pidennystä.”
Urakkasopimus koski Metsämantereen uuden asemakaava-alueen katujen, kevyenliikenteenväylien, valaistuksen ja vesihuollon rakentamista. Sopimuksen mukaisesti töiden tuli olla valmiina 31.12.2023 mennessä. Urakoitsijalle on myönnetty useaan otteeseen lisäaikaa työn saattamiseksi päätökseen, mutta urakka ei ole valmistunut edes viimeisimpään, 31.1.2025 päättyneeseen lisäaikaan mennessä. Kunta on pyrkinyt aktiivisesti neuvottelemaan urakoitsijan kanssa työn saattamiseksi päätökseen, mutta riittävää edistymistä ei ole tapahtunut.
Seuraavaksi urakkakohteessa pidetään YSE 82 § mukainen katselmus, jossa arvioidaan työmaan nykytila ja laaditaan luettelo työmaalla olevista rakennustarvikkeista ja niiden omistajista. Alue on suurelta osin valmistunut, ja Vesilahden kunta tulee teettämään jäljellä olevat työt mahdollisimman pian.
Urakan puutteet eivät vaikuta alueella tapahtuvaan muuhun rakentamiseen tai asumiseen.
Vesilahden kunta pahoittelee tilanteesta mahdollisesti aiheutuvaa haittaa ja tiedottaa asiasta lisää tilanteen edetessä.
Lisätietoja asiasta antaa tekninen palvelupäällikkö.
Ota yhteyttä
Kyrkkö Roope
tekninen palvelupäällikkö
Lindinkuja 1, 37470 Vesilahti